DAN SJEĆANJA NA VUKOVAR I ŠKABRNJU

DAN SJEĆANJA NA VUKOVAR I ŠKABRNJU

   Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam još jučer smatrao nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj. Vjerojatno bih odustao i od sebe sama, ali ne mogu. Jer, tko će ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah? Kome ostaviti grad? Tko će mi ga čuvati dok mene ne bude, dok se budem tražio po smetištima ljudskih duša, dok budem onako sam bez sebe glavinjao, ranjav i umoran, u vrućici, dok moje oči budu rasle pred osobnim porazom? Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje, tko će Vukovar iznijeti iz mraka?

                                                                                                  Siniša Glavašević

  Koliko god puta pročitali riječi vukovarskog reportera Siniše Glavaševića neće nas ostaviti ravnodušnima, one koji su bili tamo, one koji se sjećaju toga i mlade generacije koje ne smiju zaboraviti. Zato se prisjećamo grada koji je pao. Grada i hrabrih ljudi koji nisu odustali i koji su žrtvovali svoje živote za slobodu. Program priredbe Dana sjećanja bio je posvećen  njima, njihovim pričama i njihovoj neizmjernoj snazi i žrtvi. Kroz glazbu, riječ i sliku, odali smo im počast i zahvalili za slobodu koju danas živimo.

Na početku je govor održala ravnateljica škole, prof. Jelena Ivaci.

Zbor je, pod ravnanjem prof. Yoske Jurić, otpjevao pjesmu  Hrvoja Hegedušića „Stoji grad”. Ova pjesma simbolizira nepokolebljivu odlučnost i snagu Vukovara, grada koji je postao simbol hrabrosti i otpora.

U izvedbi Kristijana Klabučara na trubi slušli smo koral velikog skladatelja G. F. Händel: „Koral „See, the Conquering Hero Comes”. Ova skladba nosi zvuk trijumfa i pobjede, prisjećajući nas na veličinu i čast branitelja.

Luka Dokuzović odsvitao je skladbu Edvarda Griega: „Klavirska skladba“. Svojom emotivnošću, glazba nas podsjeća na duboke osjećaje tuge, ali i nade.

Mihael Šaško na gitari je izveo skladbu Carla Calvia: „Canario”, glazbeno djelo koje donosi zvukove slobode, a Mihaelova izvedba oživljava duh borbe i nade.

Uz zbor, skladbu “Moja domovina” pjevali su svi prisutni. Mnogima je postala simbol domoljublja i ljubavi prema Hrvatskoj.

Povijesnu perspektivu na Vukovar pod nazivom “Kronologija ratnih događanja u Vukovaru” vidjeli smo u prezentaciji učenika Kiare Vukman i Juraja Zavrtnika. Kroz povijesne činjenice i fotografije, prisjetili smo se teških dana borbe i otpora. Prezentaciju je mentorirala profesorica povijesti Maja Merc.

Toma Barun na ukuleleu je osvitao i otpjevao pjesmu “Divojka sa juga”. Pjesma i zvuk ukulelea podsjećaju na mirne trenutke koje su mnogi morali napustiti kako bi branili dom.

Jakov Šakoronja na trubi je izveo emotivnu instrumentalnu skladbu Calixa Lavalleea: “O Canada“.

Tena Varga na violini je izvela skladbu “Šumski put” autora Anatolija Komarovskog. Ova melodija priziva slike tišine i prirode, podsjećajući na ljepotu i mir za koje se Vukovar borio.

Na kraju priredbe je zbor otpjevao pjesmu “Bože, čuvaj Hrvatsku”.

Priredbu je odlično vodio Mihael Valičević, a završio ju riječima Siniše Glavaševića:

    Morate iznova graditi. Prvo svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. A grad, za nj ne brinite, on je svo vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe.

                                            Grad – to ste vi.

                                                                                      Višnja Jaklin, prof.